Sukienki tulipanowe – dla kogo i na jaką okazję?

Na pewno znasz kilka kolorów, w których wyglądasz wyjątkowo korzystnie. Nie oznacza to jednak, że poznałaś już całą ich paletę. Zanim ją skompletujesz, możesz doświadczyć wielu modowych wzlotów i upadków. Aby choć odrobinę im zapobiec, podpowiadamy, co warto wiedzieć o typach kolorystycznych i jak podejść do tematu poszukiwań własnych odcieni ubrań.

Typy kolorystyczne pod lupą

Internet to prawdziwa kopalnia informacji odnośnie typów kolorystycznych, określanych na podstawie naturalnych odcieni skóry, włosów, żył i tęczówek. Narosło wokół nich wiele kontrowersji, które nie mają prawa dziwić. Dlaczego?

Typy kolorystyczne to mit?

Być może zapoznawałaś się już z informacjami o czterech lub dwunastu typach kolorystycznych. Całkiem możliwe, że w wyniku jakiegoś testu zakwalifikowałaś się nawet do jednego z nich. Czy jednak nie masz wrażenia, że jest on nieadekwatny do rzeczywistości, a niektóre kolory polecane dla Twojego typu wyglądają na Tobie źle, podczas gdy inne, teoretycznie zarezerwowane dla typu antagonistycznego, wypadają wyjątkowo twarzowo?

Z pewnością. W końcu mieszanki genów są na tyle unikalne, że nie można ich podzielić na cztery czy dwanaście rodzajów. Co więcej, możliwości farbowania włosów, makijażu, opalania natryskowego czy usuwania zmian skórnych i przebarwień sprawiają, że z dnia na dzień można zmienić swój typ kolorystyczny lub aspekt odpowiedzialny za kwalifikację do jednego z nich (np. naczynka na policzkach). W obliczu tego wszystkiego typy kolorystyczne mieszają się, a granice pomiędzy nimi nie są wyraźne. Niemniej jednak, można uznać za uniwersalne pewne prawdy z nimi związane.

Podział na typy ciepłe i zimne

W zasadzie istnieją dwa podstawowe typy urody – ciepły i zimny. Choć istnieją różne ich mieszanki, to jednak na pewno reprezentujesz bardziej jeden z nich. Który? Najłatwiej ocenisz to intuicyjnie, zakładając w sklepowej przymierzalni tą samą bluzkę w dwóch wersjach kolorystycznych – lodowato niebieskiej i intensywnie pomarańczowej. Jeśli będzie Ci lepiej w niebieskiej, jesteś typem zimnym lub zimno dominującym. Jeżeli w pomarańczowej – ciepłym lub dominująco ciepłym. Gdy nie masz pewności co do swojego typu, sprawdź, jakiego koloru są żyły po wewnętrznej stronie Twojego nadgarstka. Niebieskiego? Jesteś typem zimnym. Zielonego? Ciepłym.

1. Sukienka typ bombka

2. Sukienka typ hiszpanka

3. Sukienka kopertowy dekolt

4. Sukienka wiązana paskiem

Jeżeli uważasz się za typ zimny, powinnaś wybierać ubrania i dodatki w odcieniach chłodnych (np. szarość, biel śnieżna, lila, błękit), bardzo ostrożnie podchodząc do barw uznawanych za ciepłe (czerwień, pomarańcz, żółty). Jeśli zaś jesteś typem ciepłym, dobrze Ci będzie w kolorach o większej temperaturze (np. czerwień, intensywny żółty, żywy fiolet, ecru), a te o mniejszej musisz wybierać bardziej skrupulatnie.

Barwy czyste i zgaszone

Rozmaite publikacje dotyczące typów kolorystycznych podkreślają także różnice pomiędzy barwami czystymi (intensywnymi i jednoznacznymi), a zgaszonymi (pudrowymi i przybrudzonymi). Są one zauważalne też w typach urody. Jeśli posiadasz porcelanową cerę, prawie czarne lub czysto błękitne bądź zielone tęczówki, prawdopodobnie jesteś typem czystym – wybieraj więc ubrania w kolorach intensywnych, czyli takich, co do których nazewnictwa nie miałby wątpliwości żaden mężczyzna. Jeżeli zaś na Twojej skórze pojawiają się liczne przebarwienia, naczynka, piegi, a koloru Twoich oczu nie można jednoznacznie określić, możesz być typem zgaszonym – powinno być Ci lepiej w odcieniach nieco mniej oczywistych.

Poszukiwanie własnych barw

Powyższe informacje to jedynie wskazówki, które mogą, ale nie muszą, pomóc Ci w znalezieniu twarzowych kolorów ubrań i dodatków. Do Twojej unikalnej palety barw, w których warto się nosić powinny dołączyć także:

Wyjątkowy odcień bieli

Biel jest uniwersalna i pasuje na wszystkie okazje (z wyjątkiem wesela przyjaciółki), dlatego powinna zajmować ważną rolę w garderobie kobiety. Znalezienie odpowiedniego odcienia bieli może być nieco trudne. Zauważ, że biel może być czysta (neutralna i zgaszona), śnieżna (intensywna i zimna) czy mleczna (delikatna i ciepła) – i każda pasuje innemu typowi urody. Czy znasz swoją biel?

Najlepszy kolor bluzki

Dlaczego akurat bluzki? Bo to ona nadaje tło twarzy! Znajdź taki odcień, który podkreśli absolutnie wszystkie jej naturalne barwy. Jak? Możesz zasugerować się opiniami postronnych osób. Gdy tylko usłyszysz komplement dotyczący Twojej bluzki czy swetra, sprawdź, czy rzeczywiście jest to jakiś super wyjątkowy ciuch. Jeśli nie, za jego pozytywny odbiór jest odpowiedzialny prawdopodobnie właśnie ten kolor. Zapamiętaj go!

Własna czerwień

Ilustracja 1: Typ ciepły = czerwień + ecru | Ilustracja 2: Typ zimny = czerń + biel
Czerwony to kolor-legenda i choć teoretycznie, nie pasuje wszystkim, to ma tyle wcieleń, że z pewnością jesteś w stanie znaleźć to własne. Testuj różne – intensywne, zgaszone, ciepłe i zimne (takie też są!) i sprawdź, w jakiej wersji „Lady in red” prezentujesz się najlepiej!

Mówi się, że barwy nie istnieją i są jedynie wynikiem załamania światła słonecznego. Bzdura! Jak mogą nie istnieć, skoro to od nich zależy, jak wyglądasz w ubraniu? Zadbaj o to, by w każdym czuć się świetnie i zbuduj swoją paletę twarzowych barw. Sprawdź, czy jesteś typem dominującym zimnym, czy ciepłym oraz czystym czy zgaszonym, a następnie eksperymentuj z odcieniami polecanymi dla tych typów. Szukaj swojej bieli, własnego „superkoloru” i indywidualnego odcienia czerwieni – nie bój się też nowych, nietypowych kolorów. Z pewnością z czasem będziesz wiedziała, które są całkowicie „Twoje”, tutaj więcej kreacji naszych sukienek.



© Molly 2011-2023