Jak prać skórzaną spódnice?

Skórzana spódnica to trend, który nieustannie święci triumfy wśród modowych guru w Europie i za Oceanem, i możemy być pewni, że jeszcze długo będzie gościł na najważniejszych wydarzeniach. Skórzane spódnice do tego stopnia przypadła nam do gustu, że możemy znaleźć jej wersję w każdym fasonie – spódnica ołówkowa, spódnica rozkloszowana, spódnica mini lub midi. Skoro przed tym elementem garderoby jeszcze długie lata w świecie mody, sprawdźmy jak możemy sprawić, że będzie nam służyła równie długo.

Skórzana spódnica – po pierwsze: pielęgnacja


Umówmy się – najbardziej efektowne ubrania potrzebują najwięcej uwagi. Nie inaczej jest ze spódnicą skórzaną. Aby uniknąć odbarwień, zniekształceń, pomarszczeń i zagnieceń, musimy odpowiednio zadbać o nią od samego początku. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju skóry zrobiona jest spódnica, zamszu, skóry lakierowanej, czy skóry ekologicznej, zasady przechowywania są podobne: należy unikać ścieśniania spódnicy pomiędzy innymi ubraniami oraz przechowywać w miejscu, do którego nie dociera światło słoneczne. Jeżeli to możliwe, dobrze jest zadbać o odpowiednią temperaturę miejsca, w którym przechowujemy ubrania ze skóry naturalnej i ekologicznej: w zbyt wysokiej temperaturze, ubrania mogą popękać. Chcąc uniknąć odkształceń, lepiej jest powiesić spódnicę na wieszaku, niż składać na półkę. Warto jest zainwestować w wieszak z żabkami, ale uwaga! Aby uniknąć wgnieceń, dobrze jest podłożyć kawałek materiału który ochroni spódnicę przed uciskiem.






Skórzana spódnica – jak prać?


Prędzej czy później nadejdzie czas, w którym nasza spódnica będzie wymagała odświeżenia. W zależności od rodzaju skóry, podszewki i zabrudzenia, będziemy musiały podjąć różne środki pielęgnacji. Chociaż najprostszym i najbezpieczniejszym wyjściem będzie oddanie spraw w profesjonalne ręce w pralni chemicznej, nie każdej z nas uśmiecha się takie rozwiązanie: taka usługa może okazać się kosztowna, a najbliższa pralnia oddalona o kilkadziesiąt kilometrów. Z pomocą przychodzą nam domowe sposoby, dzięki którym możemy szybko odświeżyć nasze ubranie. Jeżeli spódnica wykonana jest ze skóry naturalnej, możemy wyprać ją ręcznie w wannie, w ciepłej (nie gorącej!) wodzie, używając delikatnego detergentu. Dobrze jest lekko szorować ubranie delikatną szczotką lub gąbką. Jeżeli spódnica jest kolorowa, dobrze jest po namoczeniu użyć środka utrwalającego, który zabezpieczy tkaninę przed odbarwieniem. Spódnice wykonane ze skóry zamszowej potraktujemy podobnie, tutaj jednak musimy zwrócić uwagę na to, żeby używana szczotka była z bardzo delikatnego włosia, a nasze posługiwanie się nią uważne i ostrożne. Spódnicę ze skóry ekologicznej możemy przetrzeć wilgotną szmatką z delikatnym detergentem – ponieważ jest to tworzywo sztuczne, w mniejszym stopniu absorbuje elementy z zewnątrz.

Skórzana spódnica – tylko pranie ręcznie?


No właśnie, czy w domu tylko pranie ręczne wchodzi w grę? Niektóre pralki posiadają program do czyszczenia skór, który jest delikatny i odbywa się w niskiej temperaturze oraz przy niskich obrotach. Należy jednak pamiętać, że w przypadku skorzystania z takiej funkcji w pralce domowej należy koniecznie zabezpieczyć odzież odpowiednim środkiem utrwalającym oraz wyjąć pranie zaraz po zakończeniu programu. Niemniej, rozwiązanie to jest dość ryzykowne i polecamy je jedynie osobom dobrze znającym zasady pielęgnacji odzieży skórzanej. W kwestii prania spódnic skórzanych, może pomóc nam również producent – nie ignorujmy informacji zawartych na metce. Jeżeli masz w zwyczaju odcinanie metki wewnętrznej zaraz po zakupie, koniecznie zachowaj ją, abyś mogła z niej skorzystać w przyszłości. Zawarte na niej informacje na pewno pomogą Ci uniknąć konsekwencji nieodpowiedniego czyszczenia.






Spódnica skórzana – po wypraniu


Po zakończeniu prania, nie zapomnijmy o zachowaniu ostrożności podczas suszenia: absolutnie nie należy używać wirówki czy suszarki ze względu na wysokie temperatury. Dobrze jest rozprostować spódnicę tak, aby nie straciła swojego pierwotnego fasonu, unikając wszelkich zagnieceń, które po wyschnięciu mogą być nie do rozprostowania. Jeśli chodzi o prasowanie, dobrze jest użyć żelazka z generatorem pary i prasować spódnicę wyłącznie na lewej stronie. Po zakończeniu całego procesu, dobrze jest ponownie użyć środków impregnujących. Podobne zabiegi stosujemy przy praniu i pielęgnacji sukienek skórzanych i z eko-skóry.










© Molly 2011-2023